MEDİCAL PALACE HASTANESİ - Cinsel İşlev Bozuklukları Merkezi

MERKEZLER

Cinsel İşlev Bozuklukları Merkezi

 

Cinsel işlev bozuklukları (süreğen cinsel sorun) toplumumuzda oldukça yaygındır. Cinsel sorunların uygun yaklaşımlarla nedenleri saptanabilmekte ve bu rahatsızlıklar yüksek oranlarda tedavi edilebilmektedir. Kadınların %30-%60' ının yaşamları boyunca en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşadığı bilinmektedir. Erkeklerin ise yaklaşık %40'ı yaşamları boyunca en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşarlar. Erken boşalma, erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur ve yaklaşık 3-4 erkekten birinde görülür.

Cinsel İşlev Bozuklukları birimimizde cinsel sorunların nedenlerine yönelik gerekli tetkik ve incelemeler yapılarak ilgili branş uzmanlarınca uygun tedavi başlanmaktadır. Cinsel İşlev Bozukluklarının tedavisi hastanemizde bu alanda yetkin ve deneyimli psikiyatriüroloji ve kadın doğumuzmanlarının işbirliği ve koordinasyonu çerçevesinde yürütülmektedir. Cinsel sorunun nedenine bağlı olarak ilgili uzman tarafından cinsel terapi ve/veya ilaç tedavisi seçenekleri uygulanmaktadır.

Cinsel İşlev Bozuklukları Birimimizde tedavisi gerçekleştirilen rahatsızlıkların başlıcaları şunlardır:

Kadın Cinsel İşlev Bozuklukları

Vajinismus

Vajinismus, cinsel birleşme sırasında, vajinanın dış üçte birini çevreleyen kaslarda yineleyici ya da sürekli birbiçimde istemsiz kasılmaların olmasıdır. Çoğunlukla cinsel birleşmeye olanak vermeyen bu kasılmayı kadın kendisi yapmaz ve kendi isteği ile de geçiremez. Temel bozukluk, vajina girişindeki kasların istemsiz kasılmasıdır ancak vajinismusta buna bedenin çeşitli bölgelerinde bazen tüm bedende kasılmalar, sıklıkla bacakların kapanması, korku, bazen titreme, çarpıntı, terleme, bulantı, hatta kusma, fenalık hissi ve ağlama gibi belirtiler eşlik edebilir.

Disparoni (Ağrılı Cinsel Birleşme)

Cinsel ilişki sırasında eşlik eden genital bölge ağrının olmasıdır. Vajinismus ile birlikteliği sık görüldüğünden ve oluşmasına benzer nedenler yol açtığından günümüzde artık vajinismus ile aynı başlık altında değerlendirilip ele alınırlar. Cinsel eylem sırasında ağrı olması nedeniyle beraberinde uyarılmanın kısa sürmesine bağlı uyarılma bozukluğu ya da orgazm bozukluğu görülebilir. Kadın cinsel sorunları içinde fiziksel nedenlerin en sık rastlandığı bozukluk disparonidir. Cinsel birleşmede ağrı yakınması olan bir kadında öncelikle fiziksel bir sorun olup olmadığı kadın doğum uzmanı tarafından araştırılmalıdır.

Cinsel İstek Bozukluğu

Cinsel istek bozukluğu kişinin yaşı ve yaşam koşulları dikkate alınarak, sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde cinsel fantezi ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmaması durumudur. Diğer bir deyim ile cinsel hayaller kurmak, cinsel konularda konuşmak, cinselliği hatırlatan hemen her şeye karşı istekte bir azalma ya da hiç istek olmaması durumudur. Kadının cinsel eylemi oluşturacak ortamı hazırlama, oluşturma, cinselliği başlatma ile ilgili hevesi yoktur ya da azalmıştır.

Erkekte Cinsel İşlev Bozuklukları

Sertleşme Güçlüğü

Sertleşme güçlüğü cinsel birleşmeyi sağlamak için gerekli sertleşmenin oluşmasında ya da sürdürülmesinde ortaya çıkan inatçı ve tekrarlayıcı yetersizlik olarak tanımlanabilir. Bir uyarılma bozukluğudur ancak cinsel ilgi ve istek kaybının bir sonucu olabrak ortaya çıkabilir. Sertleşme güçlüğünün altında fizyolojik bir neden bulunup bulunmadığı ürolog tarafından araştırıldıktan sonra tedavinin seyrine ve hangi branş tarafından sürdürüleceğine karar verilir.

Erken Boşalma

Erkeğin çok az cinsel uyarılma ile cinsel birleşme öncesinde ya da birleşmeden hemen sonra ve arzu ettiği süreden daha önce oluşan boşalma şeklinde tarif edilebilir.  Boşalma süresi yaş, cinsel birleşme sıklığı, partner özellikleri, ön sevişme süresi ve ortamın uyarıcılığı gibi etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Bundan dolayı erken boşalma sorunu tekrarlayıcı ve inatçı seyrettiğinde bu tanı konur.

 

 

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.